Tylko pewny zwrot daniny można rozliczyć z zaległościami wobec fiskusa
Zaliczeniu na poczet bieżących bądź zaległych zobowiązań podatkowych podlega zwrot VAT, który nie budzi wątpliwości, ponieważ jest on pośrednią formą takiego zadysponowania nadwyżki przez podatnika.
W maju 2013 r. spółka złożyła deklarację VAT-7 za marzec 2013 r. z wykazaną nadwyżką ponad 350 tys. zł podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. W czerwcu złożyła korektę tej deklaracji z wykazaną kwotą podatku do zwrotu oraz wniosek o zaliczenie go na poczet zaległości oraz przyszłych zobowiązań (VAT i CIT).
Fiskus odmówił zaliczenia zwrotu VAT wynikającego z deklaracji korygującej na poczet zaległości i przyszłych danin. Zasłonił się wszczęciem postępowania kontrolnego. Zdaniem urzędników, dla wykonania wnioskowanego zaliczenia konieczne jest stwierdzenie przez organ podatkowy zasadności zwrotu. Zaliczenie zwrotu podatku odnosi się do zwrotu podatku zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, a nie prawa do tego zwrotu jeszcze niezrealizowanego.
Spółka nie zgadzała się z taką tezą. Uważała, że z chwilą złożenia deklaracji VAT z zaznaczona opcją zwrotu, nadwyżka podlega z mocy prawa zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych.
Racji nie przyznał jej WSA w Warszawie. Zauważył, że wobec spółki wydano postanowienie o przedłużeniu zwrotu VAT do czasu zakończenia postępowania kontrolnego. W tym czasie toczyło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta